ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

Σκοπός των «Εργαστηρίων δεξιοτήτων» είναι αφενός η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής, δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στους μαθητές και στις μαθήτριες και αφετέρου η ανάλυση των επιμέρους στόχων όπως είναι η μάθηση μέσω ομαδοσυνεργατικής, δημιουργικής και κριτικά αναστοχαζόμενης διδακτικής μεθοδολογίας, η ενίσχυση των δεξιοτήτων ζωής, διαμεσολάβησης και υπευθυνότητας, η ενίσχυση των δεξιοτήτων ψηφιακής μάθησης, τεχνολογίας και προγραμματιστικής σκέψης.

Ακολούθως, παρατίθενται οι γενικές κατευθύνσεις και προσανατολισμοί που επιλέχθηκαν με βάση την ανάλυση αναγκών των μαθητών/τριών του σχολείου για το σύνολο των «Εργαστηρίων Δεξιοτήτων» των τάξεων το συγκεκριμένο σχολικό έτος (συνοπτικά όραμα, στόχοι του σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας).